Vzácné Polární známky
HMS GLASGOW – Falklandské ostrovy 1964
HMS Glasgow je vzácný chybotisk 6d poštovní známky. Byla vyrobená pro Falklandské ostrovy v roce 1964 k připomínce 50. výročí bitvy o Falklandské ostrovy z roku 1914.
Tisková chyba představuje použití nesprávné lodě ve středu známky HMS Glasgow namísto HMS Kent (viz původní série), která měla být použita. Jeden tiskový list byl zřejmě zaslán prodejci známek ve Spojených státech, který si chyby nevšiml. Předpokládá se, že byl vyroben pouze jeden tiskový list 60 známek a zachováno bylo pouze 17-25 známek.
Historie původní série známek
8. prosince 1964 vydaly Falklandské ostrovy sadu čtyř známek u příležitosti 50. výročí bitvy o Falklandské ostrovy z první světové války. Rozhodující námořní vítězství Britů, bitva vyústila ve smrt více než 1 800 Němců, včetně admirála Maximiliána von Spee. Snad největším dopadem bitvy byl konec německé východní asijské eskadry, která byla jedinou stálou německou námořní námořní formací.
Na všech čtyřech známkách byl barevný rámeček s královnou Alžbětou II. a nápisem „50. VÝROČÍ BITVY O FALKLANDSKÉ OSTROVY“. 2½d známka má rumělkový rám a zobrazuje H.M.S. Glasgow. Ve skutečnosti šestou lodí, která nesla toto jméno Glasgow, která se účastnila bitvy o Falklandské ostrovy, byl křižník postavený pro Royal Navy v roce 1909. 6d známka s modrým rámečkem ukazuje H.M.S. Kent, obrněný křižník, který zahájil provoz v roce 1901. Známka 1sh má karmínový rám a zobrazuje bitevní křižník H.M.S. Invincible, který byl potopen o necelé dva roky později v bitvě u Jutska, zatímco známka 2sh je tmavě modrá a představuje památník bitvy o Falklandské ostrovy.
Historie nálezu chybotisku HMS Glasgow
V roce 1968, téměř čtyři roky po vydání známek, koupil muž jménem Fred Graham z Illinois pro svého syna kompletní sadu čtyř známek za 1,25 $. Po důkladné prohlídce si všiml, že 6d známka obsahuje obraz H.M.S. Glasgow a nikoliv H.M.S. Kent. I když se zdá být šokující, že tak velká chyba mohla zůstat tak dlouho nezjištěná, je to z důvodu podobnosti vzorů 2½d a 6d známek a je do jisté míry pochopitelná.
Obvykle u dvojbarevných známek byly nejprve vytištěny černé středy a potom teprve barevné rámečky. Spekuluje se, že tiskový list H.M.S. Glasgow musel spadnout na podlahu a poté byl přesunut na špatnou hromadou tiskových listů. Protože konstrukce obou lodí byla podobná, tiskaři si jejich chyby nevšimli a známky byly vytištěny a perforovány jako obvykle. Toto vydání bylo vyrobeno v tiskových listech po 60 známkách, ale současné odhady uvádějí počet známých kusů mezi 17 až 25.
Concorde z oblasti TAAF 87 Fr – 1968
Nevydané známky vždycky přitahovaly sběratele kvůli své vzácnosti. Důvodů, proč bylo vydání na poslední chvíli zrušeno, je více – nejčastěji změna nominální hodnoty, politické změny, kontroverzní podoba, odmítnuté barvy a jsou i jiné příčiny.
Do první zmíněné skupiny patří známka z Francouzského jižního a antarktického území, ve zkratce TAAF. Pro to byla připravována letecká známka s vyobrazením nadzvukového letadla Concorde, připomínající jeho chystaný první let v roce 1968. Nominální hodnota byla stanovena na 87 franků. Známka byla navržena, návrh přijat, vyryt a vytištěné archy byly připraveny k expedici na pošty. Letecký tarif byl ale na poslední chvíli změněn. Vydání bylo proto zrušeno a nahrazeno novým (na tom byl opraven i rok prvního letu – z plánovaného 1968 na skutečný 1969), s nominální hodnotou odpovídající nové, o dva franky nižší ceně – 85 F. Náklad původní známky byl určen ke zničení, což se obvykle provádí ve spalovně, pod přísným dohledem, aby neunikl žádný exemplář.
Jak to ale bývá (a u nás s tím máme bohaté zkušenosti, zejména z počátků první republiky), jistý počet nevydaných známek se po letech objevil na filatelistickém trhu. Pravděpodobně přežily likvidaci, některé jsou různě poškozené, bezvadných je známo jen málo kusů. To vystřelilo tuhle nenápadnou nevydanou známku mezi přední rarity francouzské, tematické, letecké a také antarktické sběratelské oblasti (předpoklad je, že je dochováno max. 80 kusů).